Hodně práce, málo času, potřebujem to ASAP, včera už bylo pozdě, nemůžem jet na dovolenou, neviděli jsme se sto let, příště to už vyjde, nestíhám… Pokud jste za poslední týden použili aspoň jednu z těchto frází, tento článek je pro vás.

Najděte rovnováhu mezi prací a volným časem

Work life balance je konceptem, který podporuje zaměstnance, aby našli rovnováhu mezi trávením času v práci a trávením času jinými aktivitami. Práce je v tomto konceptu vnímaná jako ten negativní efekt. Hlavní myšlenkou je motivovat lidi, aby dostatečně hodně času trávili i jinými aktivitami: s příteli, s rodinou, sportem, kreativní prací a oddychem.

  • Nemusíte stejný čas trávit v práci jako doma zábavou. Vaše dávka rovnováhy se nemusí počítat na přesný počet hodin. Asi by to ani nebylo možné.
  • Ta správná dávka rovnováhy se mění v čase. Vaše preference budou jiné za svobodna a jiné když už budete mít rodinu.
  • Neexistuje univerzální návod. Každý si musí svůj work-life hlídat sám. Každý pracuje jiným způsobem a má jiné priority.

„ Frázi práce je můj koníček neakceptujeme.“

Proč se snažit o vyvážený způsob života? Pestrý život prospívá duševnímu zdraví a celkové vyrovnanosti člověka. Setkání s jinými lidmi jsou inspirativní pro život a dostatek pohybu vám zabezpečí zdraví.

Work life balance

Jakou roli hrají zaměstnavatelé?

Zaměstnavatelé by měli jedním očkem sledovat života svých zaměstnanců. Ano, každý zaměstnavatel touží mít zaměstnance, který s plným nasazením pracuje 12 hodin denně, i přes víkendy, i přes svátky. Pokud možno krátkodobě, protože dlouhodobě je to neudržitelný stav s vysokou pravděpodobností vyhoření.

Podpořte vaše zaměstnance ve work-life balance:

  1. Poskytněte jim flexibilní pracovní dobu. Ať nevznikají výmluvy, že nemohli přijít, protože… Pokud mají oblíbené cvičení každé úterý ráno o desáté, tak jim dovolte pracovat ráno z domu a přijít až na půl dvanáctou.
  2. Dopřejte jim dovolenou. Personalisti by měli sledovat čerpání dovolených svých zaměstnanců. Nedovolte jim přenášet si nevyčerpané dny do dalšího roku stále dokola a dokola.
  3. Uspořádejte rodinné dny. Vy, jako zaměstnavatelé nebo personalisti máte možnost ukázat zaměstnancům, že rodina je důležitou součástí života například tím, že uspořádáte rodinný den pro zaměstnance.
  4. Buďte příkladem. Měli byste jít příkladem řadovým zaměstnancům v tom jak najít rovnováhu v moderním uspěchaném světě.

„I just want to achieve something today and I want to enjoy something today.“

 

Pokud dokážete na denní bázi dosahovat malých cílů a zároveň si věci užíváte, jste na správné cestě.

Jak jste na tom?

Dodržujete zásady work-life balance? Zeptejte se sebe samých:

  • Kdy jste naposledy v práci něčeho dosáhli a užili jste si to?
  • Kdy jste něčeho dosáhli a zároveň si to užili s přáteli a rodinou?
  • A kdy jste něčeho dosáhli a užili jste si to jen vy sami?

Inspirace na závěr

Kanceláře, kde se v šest večer zdvihne stůl a jediné co můžou pracovníci dělat je zacvičit si například jógu nebo pilates. Podívejte se sami.

Agentura každý rok zaplatí svým zaměstnancům dovolenou za 1500 dolarů a jediné co musí je psát o tom blog. Opravdu!

Jak je na tom Česká republika? Je tu porovnání mezi jednotlivými státy.

PS: Samozřejmě jsem tento článek (ne)psala během svátku.