Pracovní veletrhy – štěstí přeje připraveným
jobfair.jpg

Je po prázdninách a trh práce opět citelně ožívá. Pro ty z vás, kteří se zajímají o spolupráci se studenty a absolventy, to znamená počátek příprav na pracovní veletrhy. Jde o zavedený a prestižní způsob prezentace pracovních nabídek určených pro tuto cílovou skupinu, stejně jako vaší firmy jako zaměstnavatele. Proto je dobré se na tuto akci pečlivě připravit.

Konkurence v tomto segmentu je veliká a firmy soupeří o talentované absolventy. Proto je třeba vyjádřit, v čem je vaše firma jako zaměstnavatel jedinečná a jaký zážitek v souvislosti s prací nabízí. Pokud již pracujete se značkou zaměstnavatele (provádíte Employer Branding), bude to pro vás snadnější. Pokud ne, nabízíme několik základních rad, jak z účasti na veletrhu práce vytěžit maximum.

1. Komunikujte s vaším publikem

Většina firem zaplatí poměrně vysokou částku za pronájem stánku a nákup reklamních předmětů. Opomene však informovat svoji cílovou skupinu, že se chystá na ten či onen veletrh a že je možné se tam setkat. Na veletrhu to pak vypadá tak, že kolem stánku projde spousta náhodných kolemjdoucích, kteří rozeberou reklamní předměty a občas si od aktivního personalisty vyslechnou příběh o tom, co je firma zač a jaké lidi hledá.

To je přínosné z pohledu zvýšení povědomí o firmě jako zaměstnavateli, případně o její pozici na trhu práce. Personalisté však často čelí tlaku na okamžitý efekt investice, kterou účast na veletrhu práce bezesporu je. Z tohoto pohledu je pak nutné, aby na stánek mířili hlavně relevantní uchazeči, kteří jsou pro firmu „ti praví“. V praxi to nejde odfiltrovat úplně, je ale možné zvýšit relevanci návštěvníků pomocí cílené komunikace, která účasti na veletrhu předchází. Jak to provést?

JobFairs_detail_prispevku.png

Důležité je, aby komunikace měla hlavu a patu, neboli aby měla jednotný nápad, design a obsah. Pokud vaše společnost aktivně pracuje se značkou zaměstnavatele, má tuto „svatou trojici“ k dispozici. Pokud ne, zkuste zapojit veškerou svoji kreativitu a navrhněte motto, které vás odliší od konkurence. Respektujte ale váš manuál pro grafický design, tady se lidová tvořivost nedoporučuje.

Promyšleně využijte všechny prostředky, které máte k dispozici pro komunikaci. Máte kariérní stránku? Zveřejněte s předstihem váš „veletržní itinerář“. Máte profil na sociální síti? Vkládejte příspěvky. Máte databázi e-mailů? Vytvořte dobře vypadající e-mail prostřednictvím některé z online aplikací (jsou k dispozici i zdarma) a rozešlete jej. Dejte vědět, co se chystá, reagujte na dotazy a komentáře. Domlouvejte si schůzky na konkrétní čas s konkrétními lidmi. Vyplatí se zmínka i ve firemním časopise.

2. Prezentační stánek vyjadřuje vaši identitu

Všechny firmy o sobě hovoří jako o atraktivním zaměstnavateli. Mějte na paměti aplikaci marketingového mixu 7P v personalistice a berte stánek jako fyzickou evidenci vaší nabídky (physical evidence) na trhu práce. Pokud se považujete za technologického lídra, těžko o tom přesvědčíte kolemjdoucího obyčejným „roll-upem“. Existuje mnoho druhů prezentačních stěn a paravánů, jejichž hlavní výhodou je mobilita a rychlé sestavení. Oproti velkým expozicím na tradičních veletrzích se jedná o poměrně levné řešení.

Pokud je to možné, vemte si s sebou i váš produkt, byť je to jen část finálního produktu pro zákazníka (část motoru, světlo, deska s plošným spojem, obalový materiál). Pokud podnikáte v oblasti služeb, opět myslete na jejich fyzickou evidenci (katalog, brožura, leták). Video prezentace na LCD je dnes již standard, překvapit můžete např. směrovým reproduktorem, kdy zvuk patřící k videoklipu zachytí člověk jen v určitém místě před vaším stánkem. Pokud použijete „rollupy“ (reklamní stojany), můžete jim dodat lesk vhodným osvětlením.

att_prezentacni_system.jpg

3. Dárkové předměty vás připomenou

Nezapomeňte mít s sebou něco na památku. Všichni máme rádi dárky. I tužka s logem poteší, USB flashky jsou již také standard, avšak čím více GB, tím lépe. Budování značky zaměstnavatele, employer branding, však spočívá v umění odlišit se a dosáhnout tak jasné pozice vůči konkurenci. V katalozích firem nabízejících reklamní a dárkové předměty na českém trhu je nepřeberné množství produktů. Pokud jste odvážnější, můžete nakoupit za nižší ceny přímo u výrobců v Asii.

Branding ve formě potisku lze vyřešit lokálně, nicméně pro většinu firem je tato varianta s ohledem na platby a záruku riskantní záležitost. Lokální nabídka je dostatečně pestrá. Dejte si tu práci a vyberte originální předměty v různých cenových kategoriích. Něco zajímavého pro VIP kandidáty a něco levnějšího pro ostatní.

Všechno je to o lidech

Dostáváme se k hlavnímu prvku prezentačního stánku. Nejdůležitější jste vy sami. Sebelepší prezentační systém nebo dárky nezachrání vaši pasivitu vůči kandidátům. Buďte aktivní, namotivujte se a těšte se na to, že potkáte nové talenty, kteří vaši firmu posunou zase kus kupředu. A usmívejte se. V tom je základ vašeho úspěchu na veletrhu práce.

Chcete mít přehled o veletrzích práce? Sledujte náš kalendář.

Budujte silný Employer Brand

Inspiraci najdete v našich článcích nebo vám
s tím rádi pomůžeme.