Do ďalekej Prahy sme vyštartovali skoro ráno. V počte troch kusoch – ja a dve kolegyňe. Trochu ospalí, ale s prevedčením, že si dnes oddýchneme. Rovnošatu sme neriešili, budeme tam predsa celý deň, tak sme sa obliekli pohodlne. Baby mali blúzky, ja som si dal košeľu. Držíme sa hesla „nenápadnosť je najlepšia“. Aspoň zapadneme medzi študentov.

Toto je satira, inspirovaná skutečným přístupem některých personalistů. Takhle se to opravdu nedělá!!! 😉

Brány veľtrhu sa otvárali o 10:00 a my sme prišli presne na čas. Trochu nás prekvapilo množstvo ľudí v kruhovej aule. Predrali sme sa k svojmu, zatiaľ, prázdnemu stánku a mohli sme sa rozložiť. Vytiahli sme „rollupy“, pripravili stolík s bannerom, naštartovali tablety a notebook. O 10:30 sme už boli výborne pripravený. Ešte stále rozospatí a unavení po dlhej ceste sme sa posadili za stôl. Po malej pauze sme skočili všetci naraz na kávičku (aby sme ušetrili čas). Vrátili sme sa asi po 10 minútach a zobrali sme si so sebou aj malé občerstvenie. To sme si zjedli pri stánku, aby sme predsa nesedeli dlho pri kávičke. Sem tam nás zaskočili ľudia, ktorí sa na niečo pýtali, lebo sme mali plné ústa.

Nechceli sme byť vtieraví. Tak sme si sadli za náš stolík a čakali na prvé úlovky. Mali sme len dve stoličky a tak sme sa na tej jednej striedali. Vždy niekto stál pri stole a hral sa s tabletom, aby ľudia pochopili, že sa tam niečo deje a  aj oni si to môžu vyskúšať. Dopoludnie nám prešlo veľmi rýchlo. Veľtrh bol výborne pripravený po organizačnej stránke a mali tam výborný catering. Keďže sme nechceli nechávať prázdny stánok, tak baby odišli na obed a mne priniesli vynikajúci guláš, ktorý som zjedol na našom stolíku. Týmto sme určite ušetrili veľa času a hlavne stále niekto bol na stánku a mohol sa venovať študentom.

Po obede sme zasa zaujali našu štandardnú formáciu. Striedavo sme si oddýchli na stoličkách a čakali sme na vhodných študentov. Sem tam sa jeden z nás poprechádzal medzi študentmi a čakal, kým ho niekto osloví. Boli sme nenápadní a tvárili sme sa ako študenti, aby sme lepšie zapadli. Predsa sme len chceli byť našej cieľovej skupine trochu bližšie. Študenti však sú zdržanliví a väčšinou sa hanbia prvý začať konverzáciu, tak sme to akceptovali. Nechceli sme na nich tlačiť, aby sa nenahnevali.

Poobede sme mali menej návštevníkov, tak som mal čas si vybaviť aj nejakú prácu na notebooku, ktorú by som inak robil v práci. Popri mailoch som vybavil aj nejaké telefonáty. Jednoducho super, maximálna efektivita a všetko stíham. Veľtrh oficiálne končil o 15:00. Povedali sme si, že neodídeme predsa prvý, lebo prvý odchádzajú tí, ktorým sa nedarilo, tak sme počkali, kým sa vyprázdnila trochu aula a medzi poslednými sme odchádzali. Neviem, ako niekto sa mohol zbaliť už pred tretou a odísť.

Takto sme trávili deň na pracovnom veletrhu. Za celý deň sme síce nikoho nezaregistrovali, ale veľa študentov, ktorí išli okolo sa o nás dozvedeli a videli nás. Takisto sme si oddýchli od práce a mohli sme nasať atmosféru študentského života. Tomu hovoríme úspešný veľtrh!

Takto to veru nebolo!!! Pozrite si video, ako sme skutočne prezentovali nový portál Jobfairs.eu

Video: Jak jsme skutečně prezentovali nové Jobfairs

Rady a tipy, ako si veľtrh užiť a vyťažit z neho maximum

  • Príďte minimálne pol hodinu pred začatím veľtrhu. Nechajťe si rezervu na prípravu stánku a na malé občerstvenie ešte pred príchodom prvých návštevníkov. Človek sa hneď môže aj lepšie naladiť.
  • Na stoličky rovno zabudnite. Maximálne si na ne položte materiály, alebo veci, ktoré cez deň budete potrebovať.
  • Odporúčame rovnošatu (stejnokroj – pozn. překladatele), alebo aspoň menovky, aby študenti vedeli, že ste z tej a tej firmy a môžu Vás osloviť.
  • Nečakajťe, kým ľudia nadviažu konverzáciu. Buďte proaktívny a začnite s konverzáciou vy.
  • Nebuďte vtieraví, vždy sa opýtajte či môžete študenta vyrušiť. Je veľmi nepríjemné, keď sa snažíte niekomu niečo vysvetliť a jedinec sa pozerá na hodinky alebo sa obzerá, kedy už bude môcť odísť.
  • Buďte struční. Nikoho nezaujíma história vašej spoločnosti už pri prvom kontakte. Skúste rýchlo zaujať a potom sa veľa pýtajte. Podľa odpovedí už musíte vycítiť, či má človek záujem o ďalšie informácie alebo nie.
  • Stanovte si formu a tonalitu, ktorou budete komunikovať. Snažte sa dodržiavať vnútropodnikovú kultúru. Ak si u vás vo firme všetci vykajú, tak sa nesnažte presvedčiť ľudí, že u vás je to neformálne a môžu hned tykať. Vy ste obraz vašej spoločnosti.
  • Počas občerstvenia sa striedajte, najlepšie po jednom. Nie je nič horšie, ako keď všetci idete jesť alebo piť kávičku v rovnaký čas a stánok zíva prázdnotou.
  • Vlastne existuje ešte niečo horšie. Priniesť si občerstvenie na stánok. Nehovorím o malých chuťovkách ako je kávička, alebo zákusok. Ale obedovať priamo na stánku. To sa jednoducho nerobí!