Dovolená = Stres.

Ano, možná to je přehnané tvrzení. Ale u spousty lidí to není daleko od pravdy.

Dovolená má symbolizovat relax. Odpočinek, odpojení od veškerých starostí práce, zábavu a trávení času s rodinou nebo přáteli.

Někomu se ale vybaví jiné myšlenky.

Co když se firma rozpadne za tu dobu, co tam nebudu?
Co když přijde naléhavý email?
Kdo se o všechno postará, když ne já?
Zvládnou to tam beze mě? Jen jim přidělávám starosti.
Až se vrátím z dovolené, bude na mě čekat kupa práce.

Věřte tomu, že za chvíli bude vaše drahá polovička naštvaně kroutit očima po každé, kdy jen zmíníte slovo práce nebo jméno šéfa. A nedej bože, že znovu „na rychlo„ zkontrolujete emaily na noťasu.

V čem je ale chyba? Těšili jste se, že si konečně odpočinete od práce! Pak najednou přišla dovolená a vy se nedokážete skutečně odpojit.

„Mobily zatěžují lidi, kteří v nich nosí práci, protože už jejich přítomnost aktivuje Zeigarnik effect – pro lidi je obtížné úplně zapomenout na věci, které nechali nedokončené.“ – Jennifer Deal, vedoucí vědecký pracovník v Centru pro kreativní Leadership.

Zeigarnik-efekt

Je tak jednoduché vás kontaktovat, že ve své hlavě jste pořád aktivně “připojení“.

Pokud je dovolená před vámi, nastražte uši. Mám pro vás několik nápadů, jak se odpojit.

1.S předstihem: projděte všechny úkoly a vyřešte priority

S plánováním práce se jistě setkáváte běžně. A před dovolenou to není nic jiného.

Určitě máte spoustu úkolů, ale jen některé z nich jsou skutečně důležité a vyžadují vaši pozornost v danou chvíli.

Vyberte ty, co nepočkají. Dokončete úkoly s nejbližším datem dokončení a ty, které vám nedají po nocích spát. Protože věřte tomu, že ani na dovolené byste nespali. Ty neméně důležité odložte.

TIP: Projděte svůj kalendář a vytvořte list úkolů. Nezapomeňte přeorganizovat schůzky a domluvit se na termínech. Při tvoření listu úkolů využijte pravidlo 80/20 a zůstanou vám opravdu jen priority.

Neplánujte si nic nového, dokud se nevrátíte z dovolené. Úkoly na poslední chvíli by vás zaplavily.

Pokud i přesto některé z těchto prioritních úkolů nezvládnete dodělat, nebojte se. Rozhodně to nezničí vaši dovolenou. Jednoduše se domluvte s kolegy nebo manažerem, aby vás během nepřítomnosti zastoupili.

Čím lépe si vše předem naplánujete, tím méně vás bude tížit svědomí a práce. Můžete pak odjet na dovolenou s pocitem, že jste na nic nezapomenuli.

Priority-plan

2. Než vyrazíte: dejte všem vědět o své dovolené a nastavte auto email

Chcete odjet s čistou hlavou? Předem napište všem klientům a kolegům, že máte dovolenou a nebudete dostupní. Dáte jasně najevo, že během této doby nemůžete vyřídit žádné požadavky.

Pokud se domluvíte s kolegy, odkazujte akutní emaily od klientů na ně.

Nezapomeňte si také nastavit autorespondery u emailu. Lidé tak budou vědět, že je skutečně neignorujete a rádi počkají.

„Nestanovení hranic mezi prací a volnem může být špatné pro vaše zdraví.“ – Kathleen Hall, zakladatelka a generální ředitelka Mindful Living Network a Stress Institute.

3. Před cestou: schovejte všechna lákadla a vypněte upozornění

Ano, mluvím hlavně o mobilu. Zmíněno to bylo již výše: mobily nás udržují připojené. Jsme pořád online a zůstává nám pracovní mód.

Kdykoli nám něco blikne na mobilu, chceme se podívat. Kdykoli se podíváme na mobil, máme tendence opakovat své zvyky. A jedním z našich zvyků je koukat na pracovní emaily a nebo WhatsApp skupinu.

Možná si ani neuvědomujeme, že to děláme. Najednou během pár vteřin máme zapnutý email a divíme se, jak jsme se tam dostali. Jak to říct, máme to proste v malíku. Mozek dělá to, co jsme ho naučili, aniž by u toho čerpal energii.

Proto schovejte mobily, vypněte oznámení a pokud můžete, klidně se odpojte i z WiFi.

Pokud budete neustále pracovat při dovolené, může se to negativně projevit následně v práci. To může vést k vyhoření v práci a únavě = nižší výkon, špatná nálada a nespavost.

„Neustálé přesouvání pozornosti vás udrží ve vašem pracovním módu a nedovolí vám odpojit se a dobít energii,“ říká Bill Becker, docent na Pamplin College of Business ve Virginii Tech, který studuje organizační chování.

dovolena-bez-prace-relax

4. Na dovolené: mějte dostatek aktivit a relaxujte „offline“

Teď už si jen zbývá užít dovolenou. Bez práce.

Pokud vám to pořád přijde jako nereálný úkol, přidejte další krok. A tím je dostatek plánů a aktivit.

Prostě se zabavte natolik, že na práci nebudete mít ani pomyšlení. Pokud máte děti, pravděpodobně se ani nemusíte bát toho, že byste na práci dostali příležitost.

Workoholik potřebuje být pořád v tempu. Naplánujte si výlety, procházky přírodou, relaxační masáže, jízdu na kole a další aktivity, které můžete dělat v místě dovolené.

Skvěle se zabavíte a na myšlenky o práci nakonec nezbyde čas.