Víte jak budovat brand k mladým uchazečům o práci? Bojujete s udržením těch stávajících? Máme pro Vás 6 rad, jak se vydat tím správným směrem a být lepším zaměstnavatelem.

1. Brand nevlastníte

Firmy se často ptají, jak mají budovat brand. Každá firma „buduje“ brand zaměstnavatele bez vlastního přičinění, může ji pouze utvářet, ale nevlastní ji.
Nejbližší feedback se vám dostane od vašich zaměstnanců, tak je můžete vyslechnout u oběda, v hospodě anebo během pauzy na kávu. Samozřejmě, ne všechny dojmy budou pozitivní, což vám ale dá podnět, co můžete případně zlepšit.

2. Buďte v obraze

Pokud se svými mladými zaměstnanci setkáváte pouze v práci a nemáte příležitost si s nimi promluvit na mimopracovní akci, vůbec to ničemu nevadí. Klidně se jich ptejte na otázky typu, co vás motivuje, co byste chtěli změnit, v čem si myslíte, že jsme jedineční.
Díky odpovědím si můžete vytvořit jasný obraz toho, co je pro mladé talenty důležité a povede k lepšímu vzájemnému poznání.
Brand k mladým lidem

3. Starejte se o své lidi

Jedna věc je nabírat nové mladé kolegy a druhá je si udržet ty stávající. Starat se o ně. Hýčkat si je. Ne nadarmo platí pravidlo, že zaměstnanci celkově jsou největším aktivem firmy. Víte kolik vašich zaměstnanců by samo z vlastní vůle doporučilo svým známým práci ve vaší firmě? Pokud by to bylo vysoké procento, tak s jistotou můžeme říci, že máte vyhráno. Ústní reklama je vaše nejlepší reklama a buduje váš brand.
Že se v rámci náboru zaobíráme nějak moc těmi současnými zaměstnanci? To je přesně branding. Důležitá položka, kterou hodně firem podceňuje. Proto to ještě naposledy zdůrazníme: Pokud budou spokojení vaši současní zaměstnanci, budete atraktivní zaměstnavatel a nábor těch nových bude nesrovnatelně snazší.

4. Napřed pomáhej, pak prodávej

Jednoduché pravidlo, kterým by se měla řídit většina společností, ale není tomu tak. Co platí o každé činnosti, kterou se firma prezentuje navenek? Důležité je si vždy odpovědět na otázku, co to přinese mým zákazníkům – potencionálním uchazečům o práci.
Chytré firmy chodí na workshopy, pořádají konference pro mladé na témata, která je zajímají. Nějakým způsobem obohacují a rozvíjejí svou cílovou skupinu mladých talentů. Snaží se tímto způsobem navazovat vztahy a kontakty. A pokud tyto všechny ozubené kolečka do sebe zapadají, tak teprve prodávají – nabírají.

Na druhou stranu spousta firem má vysokou fluktuaci jen kvůli tomu, že nové pracovníky nikdo nezaškolí, nemá na ně prostor. A tak mladí talenti postrádají snahu, motivaci a chuť se efektivně podílet na pracovních úkolech. Dejte si pozor i na práci s talenty, které se Vám již podařilo získat.

Brand k mladým lidem

5. Responzivní web design

Dříve platilo, pokud firma nemá kariérní stránky, tak to působí špatně a něco nefunguje. Dnes jsme už dál a toto tvrzení se lehce pozměnilo. Pokud firma nemá kariérní stránky optimalizované pro chytré telefony, tak ji patrně „ujel vlak“.

Víte, že polovina zobrazení webových stránek běží už přes chytré telefony? Navíc toto číslo stále roste raketovou rychlostí. Pokud vaše stránky nejsou responzivní pro všechny druhy nejrůznějších zařízení (chytré telefony, notebooky, netbooky, tablety, atd.), utíkají vám tím pádem potencionální mladí talenti. Přitom samotná tvorba kariérních stránek je velmi snadná a poměrně levná záležitost, takže se nevyplatí to podcenit.

6. Komunikujte

To se lehce řekne, ale už hůře plní. Pro mladé lidi byste měli představovat nositele hodnot a být vzorem v mnoha ohledech. Určitě se vám stane, že mladí kandidáti nemají zcela reálné požadavky anebo jiné neočekávané pracovní návyky. Proto byste se měli snažit přizpůsobit komunikaci a produkt v podobě nabídky práce právě pro onu skupiny. Pokud něco chci, musím proto něco udělat. To dává smysl.

Během této komunikace ale není třeba měnit styl vystupování. Buďte tím kým jste a nepřetvařujte se. Firma má brand jen jeden, ale může mít více produktů. Tyto produkty resp. nabídky by měla pak určitým způsobem zkusit přizpůsobit požadavkům mladých lidí. Stejně tak musí přizpůsobit komunikaci od náboru až po zařazení mladých talentů do svých řad, firemní kultury a do pracovního procesu.

Brand k mladým lidem

Závěr a doporučení

Věříme, že vás těchto 6 rad oslovilo natolik, abyste je i reálně zavedli do procesu. Brzy vám to přinese ovoce a spoustu nových benefitů. Nezapomeňte na to, že značku zaměstnavatele tzv. „Employer brand“ nevlastníte, ale můžete – musíte ji utvářet, pokud chcete mladé talenty zaujmout.
Projekt Jobfairs 2018 „Cesta k mladým talentům“ je ideálním odrazovým můstkem. Pojďte společně s námi vytvořit dlouhodobý koncept, díky kterému získáte atraktivní obsah a ten budeme následně publikovat na nejviditelnějších místech. Pomůžeme vám najít cestu k mladým talentům!