Netradiční firemní benefity mohou rozhodnout
Firemní benefity

O firemních benefitech toho bylo a ještě bude mnoho napsáno. A to je dobře. Firemní benefity jako forma odměny jsou totiž v dnešní době, kdy musí personalisté bojovat doslova o každého zaměstnance, klíčovou otázkou. Ano, i nárůst mzdy hraje důležitou roli, ovšem není to jediný způsob, jak zaměstnance získat a motivovat.

V roce 2019 se setkáváme s rostoucí nabídkou nových benefitů. U většiny zaměstnavatelů, a zejména u těch, kteří si nemohou dovolit skokový nárůst mezd, budou správně zvolené firemní benefity klíčem k udržení stávajících či získávání nových zaměstnanců.

Stále oblíbenějším benefitem (a dnes, po pandemii covid, již pro mnoho mladých lidí téměř nezbytným, pozn. editora) je home office nebo MultiSport karta. Evergreenem jsou samozřejmě stravenky. Ale o jaký netradiční benefit rozšířit svoji nabídku? Zde je trocha inspirace pro vás.

6 placených dnů na dobrovolnictví

Společnost Salesforce, zabývající se dodávkami CRM řešení, má velmi netradiční zaměstnanecký benefit v podobě 6 placených dnů volna navíc, ve kterých konáte dobročinnou aktivitu. Pokud v těchto dnech pracujete jako dobrovolník, Salesforce vám zaplatí, jako byste byli normálně v práci. Navíc každý rok daruje 1000 dolarů na dobročinné účely podle výběru zaměstnance.

Posmrtná výplata

Zní to hrozivě a nikdo si nepřeje, aby někdy tento benefit dostal. Nicméně Google nabízí svým zaměstnancům 50 % mzdy zesnulého partnera po dobu 10 let.

Změna pohlaví

Opravdu velmi nevšední způsob, jak odměnit své zaměstnance, poskytuje bankovní investiční společnost Goldman Sachs. Pokud se některý její zaměstnanec rozhodne podstoupit změnu pohlaví, Goldman Sachs ji od roku 2008 hradí.

Lekce fitness zdarma

Reebok je především společností známou jako výrobce sportovního oblečení. Jeho zaměstnanci tak jako jeden z benefitů dostávají lekce fitness zdarma. Bavíme se zde o Crossfitu nebo vstupech do posilovny, kdykoli během dne mezi 6 ranní a 6 hodinou večerní.

Zmrazení vajíček

Velmi netradičním zaměstnaneckým benefitem se rozhodli odměnit své zaměstnance ve Spotify. Vzhledem k tomu, že v moderní době stále více matek odkládá kvůli kariéře mateřství, tato společnost se rozhodla, že plně uhradí svým zaměstnankyním zmrazení vajíček a následnou pomoc při oplodnění.

Jak je to s benefity u nás

Přestože podle výzkumu, který provedla společnost HAYS v roce 2016, patří v České republice stále mezi nejoblíbenější zaměstnanecké benefity již zmiňované stravenky, i u nás se společnosti snaží svým zaměstnancům nabídnout něco navíc. Možností je hned několik.

Tady se nám otevírá příležitost benefity rozčlenit do několika kategorií. Zdravotní benefity? Platové a finanční benefity? Benefity pracovního volna a životní benefity? Co takhle je rozdělit na ty, které přijdou samotným zaměstnancům atraktivní?

Ovšem ne všechny benefity se hodí do každého druhu podniku, ale pokud se chceme bavit o benefitech, které mají potenciál vystoupit z řady a přilákat nové zaměstnance, tyhle by mohly být tou pravou volbou.

Dog friendly office - firemní benefit

Domácí „ehm“ kancelářský mazlíček

S označením „dog friendly office“ se setkáváme čím dál častěji. Všeobecně je mazlíčkům na pracovišti přičítána schopnost zbavování stresu zaměstnanců, jejich lepší socializaci a uvolněnější atmosféra na pracovišti.

Knihy zdarma

„Stravenky“ na knihy už opravdu existují jako oficiálně uznaný benefit. Je to taky možnost, jak nenásilnou formou vzdělávat vlastní zaměstnance.

Firemní školka

Pro mnoho rodičů je hned z několika důvodů školka často nedostupná. Proto by mohl být benefit v podobě firemní školky opravdu nejlepším „gamechangerem“ pro rodiče s dětmi.

Neomezená dovolená

Možná jste v médiích zaznamenali, že tento benefit se už také dostal do Čech. Zavedla jej brněnská firma Artin a vyplatilo se jí to. Zaměstnanci byli produktivnější, mohli si užívat více volna a pořád plnili nastavené cíle. Přesto se počet dovolenkových dní ve firmě téměř nezměnil. Zaměstnanci byli svědomití a úkoly plnili. Jasné je, že ne všude lze tento benefit zavést. Btw, u nás v MenSeeku to funguje už 4 roky 😉

Stylista, kadeřnice nebo barber shop

Zejména ve společnostech, kde je reprezentativní vzhled jedním ze stavebních kamenů firemní kultury, by bonus v podobě poukazu návštěvy kadeřnice pro ženy či barber shopu pro pány mohl být krokem tím správným směrem. A co takhle návštěva stylisty, který vám poradí s výběrem správného oblečení a doplňků?

Další inspirace od firem v Česku

Pojďme si pro inspiraci ukázat ještě několik zajímavých příkladů netradičních benefitů, které nabízí svým zaměstnancům firmy působící v tuzemsku.

Bonus k mateřské

Pokud jste na mateřské dovolené, Vodafone vám vyplatí rozdíl mezi podporou a vaší mzdou. Po návratu z mateřské pak mohou rodiče využít kratší pracovní doby po dobu 6 měsíců od návratu do práce. Aby toho nebylo málo, otcové dostanou po narození potomka 5 dní volna.

Výhodnější směnný kurz

Bankovní společnost Expobank nabízí svým zaměstnancům mimo jiné i výhodnější kurzy při konverzi měn.

Levnější vůz

Škodovka je Škodovka 😉 Pokud si stavíte vlastní bydlení nebo rekonstruujete a současně pracujete právě pro tuto automobilku, můžete si od ní zapůjčit vůz, aby vám šla práce rychleji. Samozřejmostí jsou pak slevy při koupi nového vozu nebo sleva na náhradní díly. Při odchodu do penze nebo již v důchodu pak máte možnost si koupit třeba ojetý vůz za zvýhodněnou cenu.

Závěrem

Ruku na srdce, takový benefit jako nabízí Salesforce, tedy dobrovolnické dny, by nemusel být špatnou volbou s ohledem na Employer Branding vaší společnosti. Každopádně dalším nápadům se dnes meze nekladou. Napadají vás nějaké další netradiční benefity? Komentujte níže, nebo nám napište, díky 🙂

Budujte silný Employer Brand

Inspiraci najdete v našich článcích nebo vám
s tím rádi pomůžeme.