„Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.”

Toto přísloví můžete chápat ve více směrech. My ho však využijeme jako úvod do problematiky přípravy dat pro grafika.

Neberte to jako radu, ale spíše jako upozornění. Výsledek vaší poptávky záleží na tom, jaké zadání předáte grafikovi.

Pojďme se na to podívat ze dvou pohledů:

  1. Grafik nestíhá a z důvodu nedostatku času zpracuje alespoň nějaké materiály s možností, že to pak případně nějak doladíte.
    Tady lze očekávat, že grafický návrh nebude odpovídat vaší představě – logo ve špatné kvalitě, obrázky v nízkém rozlišení (zatím nemáme kvalitní fotky) a navíc s chybami v textu (zatím nemáme finální texty)
  2. Data si připravíte sami například ve Wordu. A proč taky ne. Na vašem monitoru vypadají takto připravená data skvěle. Vybrali jste originální font, použili barevné stínování a máte tam i obrázky. Co víc si grafik, potažmo tiskárna, můžou přát.

A teď nám nečekaně začíná kolečko korektur.

Ale proč? vždyť jste dodali, co bylo potřeba…

A jste si jistí, že jste to opravdu dodali správně?

Kdy a jak dodat finální textové podklady

Čemu se vyhnout a co udělat pro to, aby obě strany ušetřily svůj drahocenný čas:

  • Nesnažte se vytvářet grafická data ve Wordu, neboť tento program není určen k práci s grafickými daty
  • Grafické podklady nikdy nedodávejte jako součást textového nebo tabulkového souboru
  • Všechny loga, ikony, ilustrace či obrázky je potřeba dodat zvlášť (V textu můžeme ponechat poznámky, jaký obrázek, logo či ikonu použít a kde.)
  • Je lepší pracovat s texty, které nemají nadbytečné úpravy. Vyhněte se veškerému zbytečnému vybarvování, stínování či vybíraní několika různých fontů. Vždy vybírejte font, který je takřka v každém počítači ať je to Arial nebo Times New Roman. Tady se nemusíte bát pracovat s kurzívou, tučným řezem i ani s řadou speciálních znaků (ã, ë, ì, ö, ü…).
  • Texty by měli být ve finální podobě, neboť grafik není copywriter. Grafik se vám postará pouze o vizuální stránku návrhu, nikoliv o stránku obsahovou či gramatickou. Pokud máte možnost využít služeb copywritera, tak to udělejte. Jakmile budete s prací copywritera spokojeni, zašlete grafikovi textové podklady ke zpracování. Data dodejte ve formátu MS word, Doc apod.
  • Pokud chcete do grafiky zahrnout i tabulky, ty je dobré dodat ve formátu Excel.
Data pro grafika

Fotky musí být kvalitní

Pokud si myslíte, že kvalitní fotky nepotřebujte, tak se mýlíte.

Ne každý, kdo vlastní digitální techniku, může dodat profesionální snímky. Pokud budeme pracovat i přes sníženou kvalitu, nikdy nemůžeme dosáhnout profesionálních výsledků.

Tohoto se nemusíte bát, pokud pracujete s profesionálním fotografem nebo používáte fotky z fotobanky. Obě možnosti vám dodají fotky v nejvyšší kvalitě.

Další běžná situace: Nepracujete s profesionálním fotografem ani fotobankou, ale máte k dispozici firemní fotografie z minulosti a nevíte, zda-li jsou vhodné k použití.

S tím vám snadno pomůžou kalkulačky pro počítání rozlišení.

  • Rozměr obrázku v pixelech (např. obrázek v rozlišení 300dpi a rozměru 3500x2500px lze použít v tisku do velikosti A4).
  • Fotky můžeme dodat v nejrůznějších formátech, nejčastěji jako jpg, png, tiff, psd nebo raw (jsou to minimálně zpracovaná data z digitálního fotoaparátu).
Data pro grafika

Co to jsou CMYK a RGB?

Veškerá technologie (počítače, telefony, televizory, digitální fotoaparáty apod. ), se kterou se běžně setkáváme, pracuje se třemi základními barvami. Smícháním těchto barev získáme spektrum RGB barev:

  • červená
  • modrá
  • zelená

Tiskárny pracují jinak. Kombinují totiž tyto 3 základní barvy:

  • Azurová – Cyan
  • Purpurová – Magenta
  • Žlutá – Yellow
  • doplňková čtvrtá barva černá – Key.

Převod z RGB do CMYKu nechte na grafikovi.

RGB

Loga, ikony, ilustrace apod.

Všechny tyto prvky je potřeba dodat v tzv. vektorové podobě.

Pokud máte k dispozici zpracovaný grafický manuál, nebojte se ho grafikovi předat. Předejte tak zbytečným komplikacím a grafikovi tím usnadníte práci.

Nejčastěji lze data dodat ve formátu ai, eps, cdr nebo v pdf formátu. Ne každý pdf formát je ovšem vhodný k dalšímu zpracování. Tiskové pdf formáty jsou určeny hlavně pro tiskárny, nikoliv pro grafika.

Neslouží totiž jako úložiště grafických podkladů. Přestože váš grafický manuál obsahuje loga, je potřeba je dodat zvlášť ve formátech uvedených výš.

Čas je náš (ne)přítel

Grafik je člověk, který maximálně rozumí své práci.

Tento obor vyžaduje znalost programů, které jsou pro tento druh práce nepostradatelné. Často dokonce kombinuje několik programů najednou, aby dosáhl požádaného výsledku.

Drobná změna z vaší strany může zcela rozbít průvodní návrh a způsobit komplikace, které zpomalí práci a časově ji natáhne.
To nechcete ani vy, ani grafik.

Proto je potřeba počítat s tím, že změna čehokoliv zabere čas a nebude hotová do 5 minut, ale bude se pohybovat v rámci půlhodin až hodin.

Kam a jak můžu data poslat / uložit

Mail, to je přece takové standardní místo.

Ovšem ne každý mail může pojmout data nad 10MB a data pro grafika se většinou přece jen pohybují o kapku větší velikosti.

Nejlépe je využít přenos pomocí FTP či využít nějaké cloudové úložiště. Dobře poslouží i servery jako ulozto.

Pokud nemáte možnost využít tyto stránky, lze data dodat i formou přenosného nosiče jako flash nebo externí disk.

 

Shrnutí 3 základních bodů:

  • Texty dodávejte v textových programech
  • Fotky minimálně v rozlišení 300dpi, v barevnosti RGB nebo CMYK a formátu jpg., tif. raw nebo psd
  • Loga, ikony i lustrace vždy ve vektorech s koncovkou cdr, ai, eps

Pokud se budete držet těchto rad, budete se moct těšit na kvalitní a dobře zpracované návrhy.