15 marketingových pojmů pro personalisty

Pracujete s marketingovou agenturou na náborovém procesu? A jste si jistí, že rozumíte všem pojmům, které se na vás valí z telefonu či emailu? Odteď už budete! Vybrala jsem těch 15 nejdůležitějších marketingových pojmů, které byste měli znát.

A/B Testing

A/B Testing (angl. A/B split-run testing) je metoda umožňující porovnat efektivitu více variant téhož marketingového nástroje.

Např. u PPC systémů je možné na určitou sadu klíčových slov nechat zobrazovat (nechat střídat) několik variant „textů“. Po nějaké době je ze statistik patrné, která textová reklama přiměla kliknout více lidí a ostatní varianty se pak zastaví. A/B Testing je možné aplikovat na celou řadu forem komunikace.

B2B – Business To Business

Druh marketingu, kdy cílovou skupinou nejsou široké masy lidí, ale společnosti, firmy, korporace, kanceláře. Typickými představiteli B2B jsou např. kopírky, dárkové předměty, kancelářské potřeby apod.

Banner

1. Formát internetové reklamy. První forma reklamy na internetu a stále jedna z nejčastějších forem. Též nazýván reklamní proužek. Zobrazuje se v různých formátech na stránkách www.

2. Vodorovná cedule, transparent, pruh plátna apod. Často se používá jako reklama v místě prodeje POS/POP.

Bigboard

Formát venkovního nosiče (9,6 x 3,6m). Na českém trhu je možné také využít dvojnásobně velkého formátu bigboardu – jde o tzv. double bigboard (dva panely 9,6 x 3,6m).

 

Billboard

Zdroj: http://www.bittner.sk/

Billboard

Obecný název pro velký formát plošné outdoorové reklamy. (Vzniklo z anglického billing board – plakátovací plocha). Jeho nejtypičtější velikost je 5,1 x 2,4 metrů.

Bounce rate

Pojem z internetového marketingu. Udává procento návštěvníků webu, kteří web ihned po vstupu opustili (zjistili, že konkrétní web není ten web, který hledali atp.). Např. v Google Analytics bounce rate znamená, že příchozí návštěvník navštívil na serveru jen jednu stránku a server opustil.

Pozrite si aký bounce rate majú vaše karierné stránky.

CLV – CityLight

CityLight Vitrine. Nosič venkovní reklamy o rozměrech 118,5 x 185 cm. CityLighty bývají obvykle prosvětlené.

 

Amazon

Z našej kampane pre Amazon.

Claim

Slogan, jenž bývá připojen k logu či logotypu firmy. (Např. Today, tomorow, Toyota! )

Jednak by vaše společnost měla mít vlastní claim, jednak si můžete vytvořit i claim pro své HR oddělení.

Click Rate

Ukazatel, jaké je procento kliknutí na reklamu ze všech impresí (zobrazení) reklamy. Někdy Click-Through-Rate (CTR).

Využívá se nejvíc v PPC reklamách anebo také při posílání massmailu.

Imprese

Počet zobrazení reklamy.

Používá se v PPC kampaních na internetu anebo na Facebooku pod pojmem Reach/Dosah.

Konverze

Konverze je akce, kterou chceme, aby uživatel internetu na našem webu udělal.

V personalistice bude konverzí na vašich kariérních stránkách zaslaní životopisu od kandidáta.

Microsite

WWW stránka zpravidla věnovaná jednomu produktu. Na této stránce se octnou uživatelé, kteří klikli na některý reklamní prvek (banner apod.) použitý v reklamní kampani.

Umíme vám vytvořit například microsite kariérní stránky pro lepší měřitelnost náborové kampaně. Využil to třeba i Amazon!

PPC – Pay per Click

Jeden ze způsobů placení za reklamu na internetu. Placení nikoliv za imprese (zobrazení), ale za kliky. Zadavatelovi reklamy se zobrazují zdarma a platí až v případě, že na ně uživatel internetu klikne.

PPC platební systém se nejhojněji využívají v Search Engine Marketingu, kde se „PPC inzeráty“ zobrazují (většinou) na pravé straně vedle klasických výsledků vyhledávání.

Mezi nejvyužívanější PPC systémy v ČR patří:

Sklik – systém portálu Seznam

Etarget – systém běžící na více jak 280 serverech českého internetu

AdFox – systém portálu Centrum

AdWords – systém vyhledávače Google

Remarketing

Remarketing je metoda cílení internetové reklamy vyvinutá Googlem. Její princip spočívá v možnosti cílení na uživatele, kteří již někdy v minulosti navštívili zadavatelův web (a nic nekoupili). Jedná se tedy o jakési „připomínací kampaně.“

Příklad: Návštěvník internetu navštíví e-shop a konkrétně pak sekci televizory. Nic nekoupí. Nicméně zadavatel reklamy měl v dané sekci měřící kód pro remarketing a následně pak mohl cílit na tohoto uživatelu všude po internetu přes obsahové sítě Googlu např. nové slevy nebo jiné akce.

Stejně tak můžete remarketovat své potenciální kandidáty, kteří jednou navštíví váš kariérní web.

SEO – Search Engine Optimalizace

SEO – neboli Search Engine Optimalizace spočívá v lepším zobrazování stránek ve výsledcích vyhledávání (SERP – Search Engine Result Page) na tzv. vyhledávačích. Výsledkem optimalizace je, že zadá-li někdo do vyhledávače určité klíčové slovo (spojené s vaší webovou stránkou/produktem), zobrazí se vaše stránky na prvních pozicích v přirozených (neplacených) výsledcích hledání.

Zkontrolujte si nakolik jste viditelný na internetu vy. Zadejte do vyhledávače klíčová slova jako např. název vaší firmy + slovo práce. Využijte na to ale inkognito okno, aby váš prohlížeč nebyl ovlivněný vaší historií prohledávání.

 

Inspirované: http://www.mediaguru.cz/medialni-slovnik/

Magdalena Spišiaková

Budujte silný Employer Brand

Inspiraci najdete v našich článcích nebo vám
s tím rádi pomůžeme.