V době, kdy se po téměř 30 letech znovu zaplňují náměstí velkých českých měst demonstranty, je Employer Branding již dávno klíčovou součástí všech strategií pro získávání nových talentů u firem, které chtějí být úspěšně. A které se brání zaměstnávání „levnějších“ pracovníků ze zahraničí.

Věděli jste třeba, že dle LinkedIn studie si 75 % kandidátů vyhledává reputaci firem, ve kterých chtějí pracovat? A pokud se jim nelíbí, co naleznou, tak 69 % z nich se ani neobtěžuje poslat životopis.

Už tohle je docela pádný důvod, proč se EB zabývat, nemyslíte?

Jak tvrdíme na našich workshopech, Employer Branding začíná u současných zaměstnanců. A za tím si stojíme.

Ruku v ruce se spuštěním EB aktivit (pokud je děláte dobře) by mělo následovat snížení fluktuace. Přes 80 % zaměstnanců opustí současného zaměstnavatele, pokud dostane nabídku od společnosti, která má lepší reputaci. A to je docela dost.

Jak a kde tedy začít s propagací vaší značky?

 

1. Začněte u svých zaměstnanců

Udělejte ze svých lidí Brand Ambassadory. Nechte je napsat pár řádků o tom, co ve firmě dělají, co se jim tam líbí. Co je baví. Na jakých zajímavých projektech pracují.

Dejte jim šanci podílet se na vašem firemním blogu. Vyfoťte je třeba přímo v akci. Natočte s nimi krátké video. Komu myslíte, že budou lidé z venku věřit více? Vedení společnosti, nebo řadovým zaměstnancům? Nebudu vás napínat. 3x více důvěryhodnější jsou v očích veřejnosti řadoví zaměstnanci.

Že vaši zaměstnanci ani vy nemáte básnické střevo? Že nemáte na drahou foto a video techniku? Nechte to na nás. Potkávání a spojování nových lidí nás baví už 13 let.

2. Využívejte lokální eventy

Sponzoring, veletrhy na školách, přednášky nebo třeba hasičské závody. Možností je dnes spousta. Vyrobte si prezentační stěny, stany, bannery či vlajky ve vašich barvách.

Účastněte se všech možných i nemožných akcí. Dejte lidem něco zdarma (nemyslím jen letáček). Drobné reklamní předměty jsou dnes za hubičku. Povídejte si s návštěvníky. Usmějte se na ně.

Nebo zasponzorujte místní školku. Nemocnici. Bude se o vás mluvit. Mezi lidmi se zvýší povědomí. Co myslíte, je lepší pomocí drahých billboardů vykřičet do světa, jak jste skvělí, či koupit dětem ve školce novou skluzavku? Nové pískoviště?

3. Pečujte o kariérní stránky

Kde jinde sdílet všechny ty články, které jste společně se svými kolegy napsali? Kde se pochlubit, jak dopadl volejbalový turnaj, který jste sponzorovali a který zrovna vyhráli vaši zaměstnanci? Kam umístit fotky z vánočního večírku?

Nenajdete lepší místo, než jsou vaše kariérní stránky. Měly by ovšem vypadat k světu.

Kariérní stránky jsou vaše výkladní skříň. Určitě se nechcete chlubit výkladní skříní, ve které budete mít vystaveny šaty, jenž nosila ještě vaše prateta.

Že kariérní stránky nemáte? Nebo že vám na nich korporát nedovolí nic měnit ani publikovat? Vytvořte si nové. Nebo si je nechte vytvořit. Není to nic složitého. I s tímto úkolem vám rádi pomůžeme.

Jak jsme dali tvář jednomu z největších nakladatelství

Jak jsme pomohli společnosti Albatros Media pracovat na značce zaměstnavatele? Tato aktivita měla vždy silnou podporu vedení a firma se zajímá o zaměstnance.

Naším cílem bylo udržet stávající zaměstnance, posílit jejich sounáležitost a také zaujmout nové kolegy.

4. Buďte na sociálních sítích

Spousta lidí se jim (SM) stále brání. Leč nikdo se jim nemůže zcela ubránit. Ať už přes kamaráda, manželku či syna, dnes už k nim má přístup každý. I když třeba nemá profil.

SM jsou jednoduchou, rychlou a vcelku levnou variantou, jak můžete šířit vaše dobré jméno. Za předpokladu, že dobré jméno máte.

Pokud váš firemní profil kandidáti nenaleznou na žádném z nespočtu SM, téměř jako byste neexistovali.

Trocha inspirace 🙂

Ptát se vlastních lidí se vyplácí. Naši klienti to pochopili. Stále mají co říct a stále to funguje. Proto společně s nimi vydáváme každoročně velké množství firemních časopisů.

Děláme rozhovory. Fotíme. Stavíme kariérní stránky i mikrostránky pro lidi, o lidech. Blogujeme o lidech, pro lidi. Staráme se o kampaně na sociálních médiích pro firmy, které mají od korporátu nařízené, že na nich nemohou být. Jde to.

Patříte mezi ty společnosti, které chtějí s Employer Brandingem začít? Ale stále nevíte jak na to? Ozvěte se nám a domluvte si konzultaci zdarma. Nemusíte se bát, není to složité. Jak s oblibou říkáme, Employer Branding není jaderná fyzika. Je to komplexní disciplína. Jistě ji zvládnete i vy.