Máte na starosti nábor. Je potřebné sehnat XY kandidátů. Deadliny jsou pevně stanovené. A co teď? Na co nezapomenout a jak postupovat? Však jste už někdy byli na rande.

Kdo je pan Dokonalý?

To musí být vaše první otázka při náboru. Musíte si definovat, koho vlastně hledáte. Čím přesněji, tím lépe. Kdo by zaujal vaší pozornost? Představte si, že se vás ptá kamarádka, kdo je pro vás ten pan Dokonalý. O něčem podobném je definování kandidáta:

  • Má mít vysokoškolské vzdělání?
  • Má mít praxi? Pokud ano, kolik let?
  • Musí být komunikativní?
  • Má být teamleader nebo spíš chybějící článek skupiny?
  • Jaké by měly být jeho osobnostní rysy?

Nezapomeňte si specifikovat vše, aby byl kandidát nejen schopný vykonávat svou práci, ale také zapadl do kolektivu a firemní kultury. Pan dokonalý se hledá těžko a nejspíše „dokonalý“ nebude, ale i tak může mít dobré kvality, které se hodí do vaší firmy.

Poznejme se blíže

Jako kdyby jste šli na první rande. Chcete toho člověka poznat blíže. Potřebujete ho poznat blíže. Na základě předchozí charakteristiky byste měli být schopní si odpovědět na další otázky:

  • Kam rád chodí?
  • Jaké jsou jeho záliby?
  • Jak tráví svůj čas?
  • Jaká je jeho povaha?

Ptáte se, jestli je to skutečně potřebné? Ano! Toto je základem strategického plánování náboru. V marketingu tuto analýzu najdete pod pojmem SEGMENTACE. Rozdělení širokého publika do menších celků vám pomůže tyto lidi lépe poznat, pochopit a hlavně oslovit.

Díky tomu také dovedete vybrat takového kandidáta, který skvěle zapadne do týmu. Lidé s podobnými hodnotami a koníčky spolu dokáží komunikovat lépe a sehrát se. Rozhodně se také nebudete muset bát, že se vám tým rozhádá nebo vyčlení nového kolegu.

Sehraný tým lépe komunikuje, vykonává lepší výsledky a přichází s kreativními nápady. Nebojí se před sebou promluvit, ať se jim zdá nápad sebevíc šílený. Společně se tomu pak zasmějí nebo vymyslí něco přelomového.

Znovu si můžete pomoci také analogií prvního rande. Když zjistíte, že dotyčný má rád akční filmy, tak víte kam ho příště pozvat. Nebudete ho vláčet do muzea, když má rád akci. Zní to logicky? Doufám, že ano. To samé aplikujete při náboru. Hledáte mladých talentovaných studentů mezi 25-30 lety? Inzerujte na Facebooku.

Jsem neodolatelná

Mnoho personalistů často zapomíná na to, že výběr zaměstnanců je oboustranný. Nejde jen o to, abyste si vybrali toho pravého pro vaší firmu. Úlohou je též zahrát svojí roli a prodat se. Prezentovat svoje přednosti zajímavě, lákavě a neodolatelně. Firemní kultura, zaměstnanecké benefity, výška platu, možnosti kariérního růstu a vzdělání – nezapomeňte ani na jedno.

Vaše rozhodnutí přijmout uchazeče je hezké, ale jako první musíte zajistit, aby měl i on zájem. Uvědomte si, že dostavení se na pracovní pohovor neznamená, že nutně chce a potřebuje danou práci. Nejste jediná firma, která uchazeče pozvala.

Je to stejné jako na rande. Setkání neznamená vztah a to, že se vám druhý zamlouvá neznačí, že to cítí automaticky stejně.

Co vám tedy zbývá? Prodat se. Předneste kandidátovi, co by mohl získat ve vaší firmě a o co naopak přijít, pokud vás pustí k vodě.

Je to chemie

Je to o vzájemných sympatiích. Všechny pohovory končí rozhovorem mezi personalistou a kandidátem. Je to rozhodující moment. Někdy jsou kandidáti skutečně vyrovnaní co se týká vzdělání a zkušeností a rozhodnou právě sympatie. Na to příručku nečekejte.

Hlavní cíl personalisty je jasný: vybrat člověka, který odvede skvělou práci a zapadne do firemní kultury i kolektivu. Uchazeč můžete být sebelepší pracant, ale pokud rozhádá celé oddělení, pravděpodobně ho brzy vyhodí i s krabicí za dveře budovy.

Proto při výběru dejte na svou intuici a nekoukejte pouze na odpracované léta v životopisu. Občas je zapálení pro věc a vyhovující povaha lepší, než tisíc zkušeností.

PS: Článek je psaný z pohledu ženy, proto píšu o pánovi Dokonalém. Žádnou diskriminaci v tom prosím nehledejte.