Bude dvacetiletému absolventovi stačit poukázka na týdenní výlet autobusem do Bulharska, jak tomu bylo v dobách minulých? Ocení padesátiletý zaměstnanec lístek na letní techno festival? Jak vybrat ty správné benefity, abyste se zavděčili všem? A lze to vůbec?

Všem se určitě zavděčit nelze. Zvlášť, když žijeme v zemi, kde je stěžování si na práci (a nejen na práci) národním sportem. Jak tedy vybrat ty správné benefity a zaujmout širší škálu lidí? Jednoduchá odpověď zřejmě neexistuje. My vám přinášíme menší přehled benefitů, které nejsou v našich krajinách zas až tak obvyklé a které mohou vaše inzeráty povznést na vyšší úroveň.

Stravenky, připojištění, levnější volání, služební vozy, notebooky či telefony, sick day, káva a čaj zdarma, jazykové kurzy nebo cafeteria. Většinu těchto benefitů nabízí téměř každá firma. Zde je menší inspirace, co by se do tohoto běžného mixu dalo přidat.

1. Neomezená dovolená

Možná jste v minulém roce v médiích zaznamenali, že tento benefit se už také konečně dostal do Čech. Zavedla jej brněnská firma Artin a vyplatilo se jí to. Zaměstnanci byli produktivnější, mohli si užívat více volna a pořád plnili nastavené cíle. Přesto se počet dovolenkových dní ve firmě téměř nezměnil. Zaměstnanci byli svědomití a úkoly plnili. Jasné je, že ne všude lze tento benefit zavést. U nás v MenSeeku ovšem funguje úspěšně už téměř 4 roky.

2. 5 měsíců placené dovolené pro novopečené maminky

Mateřská dovolená není v našich končinách ničím neobvyklým. Ale dostat od firmy celkovou výši platu po 5 měsíců už je, myslím, docela terno. Tento benefit nabízí maminkám American Express. I v Česku už jsou k vidění např. benefity pro nové tatínky ve formě 4 týdenního volna navíc, ale 5 měsíců placené dovolené, to je opravdu dost.

3. Jóga a masáž přímo na pracovišti

Je pátek, hodina po obědě a vy si zrovna leháte na masážní stolek, kde se vás ujímají ruce zkušeného maséra. Ne, to není úryvek z vysněné dovolené, takhle se do nedávna mohli cítit zaměstnanci firmy BigCommerce. Jedním z benefitů tohoto zaměstnavatele bylo totiž zajištění masáží a cvičení jógy přímo na pracovišti. Podle informací z jejich kariérních stránek už tohle ovšem nenabízí. Jako inspirace se to ovšem hodí.

Benefity

Zdroje obrázků: Pixabay.com

4. Praní a nákupy za vás vyřídíme

V práci tráví lidé většinu času z celého dne. A po práci se všem chce hned domů. Jenže ještě musíte vyzvednout šaty z čistírny a zajet do obchodu nakoupit (a počkat si ve frontě). Nehledě na to, že vám už měsíc bliká servisní kontrolka u auta. Jste tedy rádi, že se domů dostanete ještě předtím, než bude úplná tma. A zítra vše začíná nanovo. Zaměstnanci firmy SC Johnson & Son mohou tyto starosti hodit za hlavu. Tyto úkony a mnohem více za ně totiž vyřeší firma. A oni tak mají mnohem více času relaxovat a být produktivnější. Jednoduché.

5. Posmrtný benefit

Nikdo o tom moc nechce přemýšlet, ale každého nás to jednou čeká. Zesnulí zaměstnanci Googlu zajistí svou rodinu i po smrti. Google totiž po dobu 10 let od této nešťastné události vyplácí pozůstalému partnerovi či partnerce 50 % z platu zesnulého. Pokud je navíc v rodině i dítě, mají nárok na další bonusy.

6. Placená svatba

A abychom nekončili smutně, máme tu i jednu opravdu neobvyklou zaměstnaneckou výhodu. V některých firmách v USA zaměstnancům platí i za svatbu. Jak se to ovšem řeší, když se zrovna chcete brát třeba na Mauriciu? Zaplatí firma vám i vašim hostům letenky? Zřejmě záleží na dohodě.

Firemní benefity tvoří jen špičku vysokého ledovce přilákání a udržení zaměstnanců ve firmě. V dnešní vysoce konkurenční době je ovšem důležité se nějakým způsobem odlišit. A neobvyklé benefity mohou být dobrou volbou.

Máte u vás ve firmě nějaké zajímavé benefity? Podělte se s ostatními v komentářích.